6 Mai 2025 “Am fost acolo unde trebuia să fim”

Protopopiatul Ortodox Brasov > Blog > Evenimente > 6 Mai 2025 “Am fost acolo unde trebuia să fim”

6 Mai 2025 “Am fost acolo unde trebuia să fim”

175 de ani de tradiție însuflețită constant prin jertfa celor care au îmbrăcat uniforma acestei frumoase arme, prin sacrificiul celor care și-au dedicat viața culorii bleu jandarm, 117 ani de la formarea primelor subunități de jandarmerie mobilă, 20 de ani de activitate de sine stătătoare a Grupării de Jandarmi Mobilă „Burebista” din Braşov.

6 Mai 2025, la sediul Inspectoratului  de  Jandarmi  Județean „Nicolae Titulescu” din Braşov, Gruparea de Jandarmi Mobila” Burebista” Brasov, la ceas aniversar, a primit binecuvantarea Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului.

În cadrul festivității aniversare, Ierarhul a săvârşit un Te Deum, alături de pr. Dănuț Gheorghe Benga, protopop al Brașovului, pr. Ion Manea, protopopul de Bran Zărnești, pr. Gelu Porumb, protopopul de Prejmer-Săcele, diaconi și alţi slujitori ai sfintelor altare.

Recunoștință și mulțumiri din partea Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Laurenţiu, pentru devotamentul faţă de comunitate a jandarmilor din Gruparea „Burebista”: „Biserica noastră şi poporul român au o preţuire deosebită faţă de unităţile de ocrotire, de pază şi de rânduială. V-a atras ceva ca să intraţi în această unitate specială de intervenţie a  jandarmilor, ceva special, un dar. Cred că înainte de a face instrucţia militară şi a avea calificarea militară, aveţi ceva în sufletul dumneavoastră care vă face să rămâneţi aici, în ciuda tuturor greutăţilor. Dacă aveţi acest crez că mergeţi să faceţi pace şi linişte, să ocrotiţi şi mai ales să fiţi chezaşi ai darurilor oferite nouă de Dumnezeu ca să le păstrăm şi să le înmulţim aici, pe pământ, înseamnă că aveţi un rost. Vă binecuvântăm acum pentru toată activitatea pe care aţi depus-o până acum. Dumnezeu să vă binecuvânteze şi să ştiţi că totdeauna sunteţi apreciaţi şi binecuvântaţi de Biserică şi de toţi cei pe care îi ocrotiţi”, a spus ierarhul.

Respect și recunoștință către cei care astăzi sunt la datorie, speranță către generațiile care vor duce mai departe tradiția Jandarmeriei Române.

Citându-l pe părintele Constantin Necula: “fie ca haina albastră pe care o purtați să fie albastrul Cerului care vă protejează”

La multi ani!
(Manuela Livia Albani)